Pozvani predavači / Invited Speakers

Društveni program / Social Program

Kristina Anđelka Đopar (Zagreb, Hrvatska / Croatia) - izvođač na otvorenju kongresa


Kristina Anđelka Đopar

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Biografija:
Kristina Anđelka Đopar, rođena je 24. lipnja 1984. godine u Münchenu. Diplomirala je solo-pjevanje, u klasi prof. Lidije Horvat Dunjko 2008. godine s odličnim uspjehom na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Usavršava se kod prvakinje Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu Sofie Ameli Gojić.
Članica je Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu. Nastupa na mnogim koncertima i humanitarnim priredbama diljem Hrvatske i inozemstva. Dobitnica je nagrade “Novi Puccinijev glas” Hrvatske, čime je dobila čast predstavljati Hrvatsku na velikom završnom međunarodnom koncertu u talijanskom veleposlanstvu u Beču.
Stipendistica je Central and Eastern European Musiktheatra iz Beča.
Surađivala je s brojnim tuzemnim i inozemnim dirigentima poput Nikše Bareze, Josipa Šege, Roberta Homena, Tomislava Fačinija, Mladena Tarbuka, Antonella Allemandia, Mihaila Sinkeviča, Srboljuba Dinića, Saše Britvića, te hrvatskim i inozemnim redateljima kao što su Krešimir Dolenčić, Georgij Paro, Ozren Prohić, Arnaud Bernard, Olivier Tambosi, Philipp Himmelmann, Andrejs Žagars, Balazs Kovalik…
U HNK u Zagrebu debitirala je u Bellinijevoj “Normi” kao Klotilda, gdje nadalje ostvaruje svoje solstičke uloge: Giovanna (Rigoletto), Ines (Trubadur), Barena (Jenufa), Nella (Gianni Schicchi), Svećenica (Aida), Eva (N.Š.Zrinjski) – koncertna izvedba, Prva dama (Čarobna frula), Donna Elvira (Don Giovanni) i Đula (Ero s onoga svijeta) .
U sezoni 2018./2019. pjevala je u premijernoj izvedbi „Čarobne frule“ W.A.Mozarta ulogu Prve dame.

REPERTOIRE:

  • J.Gotovac: uloga Đule „Ero s onoga svijeta“
  • I.pl.Zajc: uloga Jelene „Nikola Šubić Zrinjski“ uloga Eve „Nikola Šubić Zrinjski“
  • W.A.Mozart: uloga Donne Elvire „ Don Giovanni“
  • W.A.Mozart: uloga Prve dame „Čarobna frula“
  • G.Verdi: uloga Amelie „Krabuljni ples“
  • G.Puccini: uloga Cio-Cio-San „Madama Butterfly“
  • G.Puccini: uloga Mimi „La Boheme“ uloga Musette „La Boheme“
  • G.Puccini: uloga Tosce „Tosca“
  • G.Verdi: uloga Violete „La Traviata“
Igna Brajević Gizdić (Zagreb, Hrvatska / Croatia) - autorica izložbe


Igna Brajević Gizdić

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Biografija:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Pozvani predavači / Invited Speakers

Paola Barbarino (London, Ujedinjsno Kraljevstvo / UK)


Paola Barbarino

(London, Ujedinjeno Kraljevstvo / UK)

Dementia: a national and global priority

Biografija:
Paola is CEO of Alzheimer’s Disease International. Prior to this, she was CEO of LIFE and occupied senior positions with Cass Business School, Tate, British Library and IIED. She is a Board Member of the World Dementia Council, a Trustee of The Postal Museum and of Lauderdale House. Previously she was a Non-Executive Director of the Non-Communicable Disease Alliance (NCDA), a Trustee of Shelter, the housing/homelessness charity, and of MLA London. She holds a degree cum laude in Classics from Federico II Napoli University, an MA in Field and Analytical Techniques in Archaeology and an MA in Library and Information Science both from University College London. 
Paola leads on all aspects of ADI’s work. Together with the Board, Paola ensures our strategy is implemented and resourced. Paola is ADI’s main spokesperson and represents the organisation internationally.

Marina Boban (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Marina Boban

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Brain Health for Southeastern Europe: The Ohrid Declaration

Biografija:
Prof. dr. sc. Marina Boban je specijalistica neurologije te subspecijalistica neurodegenerativnih bolesti zaposlena u Katedri za neurologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te u Referentnom centru za kognitivnu neurologiju i neurofiziologiju Klinike za neurologiju KBC-a Zagreb.
Njezina znanstveno-istraživačka i klinička područja interesa su kognitivna neurologija i demencije. Usavršavala se u međunarodno priznatim institucijama (Institute of Neurology, Queen Square Hospital u Londonu te bolnici Grosshadern u Münchenu).
Pozvani je predavač na domaćim i međunarodnim kongresima; autorica je brojnih znanstvenih članaka, recenzentica više stranih znanstvenih časopisa, članica uredništva međunarodno priznatih časopisa, dobitnica nagrada i stipendija za znanstveni rad, koautorica knjiga iz područja kognitivne neurologije, suradnica brojnih domaćih i međunarodnih znanstvenih projekata. Mentorica je na doktorskim i diplomskim radovima. Nastavnica je na diplomskom i poslijediplomskom studiju na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Nenad Bogdanović (Stockholm, Švedska / Sweden)


Nenad Bogdanović

(Stockholm, Švedska / Sweden)

LATE i PART

Biografija:
Nenad Bogdanović je liječnik, specijalist neurolog i gerijatar te  profesor gerijatrije na Karolinska Institutu i  Sveučilišnoj bolnici Karolinska u Stockholmu. Rođen je u Zagrebu gdje se školuje i završava Medicinski fakultet. Radi kao asistent profesor na Zavodu za anatomiju i neuroanatomiju Medicinskog fakulteta Zagreb i liječnik u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, potom specijalizira neurologiju za Sveučilišnu bolnicu u Blatu  te odlazi na subspecijalizaciju iz područja demencija na Karolinska Institut u Švedsku. Od 1990. do 1993. godine bio je gost istraživač i stipendist Vlade Republike Hrvatske, Kraljevine Švedske i Zaklade Sandoz za gerontološka istraživanja na Karolinska Institutu. Od 1993. godine konzultant je neuropatolog Zavoda za neuropatologiju Sveučilišne bolnice Karolinska. 1998.godine doktorira na Karolinskom Institutu  s disertacijom “Alzheimer’s Disease: Towards a multifaceted approach in diagnosis”. Nakon završenog doktorata te specijalizacije iz gerijatrije, njegovo uže  područje kliničkog i znanstveno istraživačkog rada su neurodegenerativne bolesti od neuropatološke do rane kliničke dijagnostike. Od 1999. godine je na Karolinska Institutu voditelj znanstvenog laboratorija za neurobiologiju neurodegenerativnih bolesti te ravnatelj švedske Biobanke mozgova. Predstojnik je Klinike za neurogerijatriju, voditelj znanstvenog i razvojnog odjela klinike te Centra za poremećaje pamćenja.  Obavljao je funkciju medicinskog direktora za neuroznanost u terapijskom području Alzheimerove bolesti u renomiranim farmaceutskim  tvrtkama od 2007. do 2012. godine. Kombinira medicinsku i znanstvenu stručnost s izvrsnim komunikacijskim i prezentacijskim vještinama te iskustvom u razvoju lijekova. Nagrađen je 2004. godine najvišom pedagoškom nagradom Karolinska Instituta. Suotkrivač je dvije genetske mutacije Alzheimerovoj bolesti, suosnivač europske organizacije BrainNet Europe i nositelj tri patenta iz područja neurobiologije.  Gostujući je profesor gerijatrije na Sveučilištu Oslo u Norveškoj kao i  gostujući profesor na bostonskom sveučilištu u SAD-u, te na  zagrebačkom i riječkom Sveučilištu u Hrvatskoj. Član je Povjerenstva za gerijatriju Ministarstva Zdravlja Republike Hrvatske i prvi licenciran specijalist gerijatar u Republici Hrvatskoj. Član je Hrvatske Liječničke komore i mnogobrojnih internacionalnih udruženja, te istraživač voditelj na nacionalnim i internacionalnim projektima.  Citiranost 13892, H-score 63, i10 index -170.

Marijana Braš (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Marijana Braš

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Klinička empatija u radu s oboljelima od demencije i članovima njihovih obitelji

Biografija:
Prof. dr. sc. Marijana Braš, dr. med., psihijatar, izvanredni profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Završila poslijediplomski specijalistički studij Psihoterapija na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i doktorski studij biomedicine na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na kojem je i doktorirala. Posebno polje interesa u kliničkoj praksi su kronična bol, psihoonkologija i palijativna medicina. Bila je predsjednik Hrvatskog društva za palijativnu medicinu HLZ-a (2009.-2013.). Suvoditelj je i predavač na predmetu Komunikacija u medicini (dodiplomska nastava na Medicinskom fakultetu, 3.-6. godina studija), predavač na predmetu Fundamentals of Medical Skills kroz sve godine studija na engleskom jeziku, voditelj i predavač na predmetu Palijativna medicina. Članica je Američkog društva za bol, Europskog društva za komunikaciju u medicini i zdravstvu (EACH), Američke akademije za komunikaciju u zdravstvu. Autorica je 30 znanstvenih radova, urednica 8 knjiga i autorica 25 poglavlja u udžbenicima i knjigama; voditeljica Jedinice za upravljanje boli Svjetske federacije društava za biologijsku psihijatriju, zamjenica voditelja Centra za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; članica jedinice „t-EACH“ Europskog društva za komunikaciju u medicini i zdravstvu; članica Međunarodne škole za medicinu usmjerenu osobi i predavačica na nekoliko međunarodnih škola o boli.

Petrana Brečić (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Petrana Brečić

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Usamljenost i starija životna dob

Biografija:
Izv. prof. prim. dr. sc. Petrana Brečić, dr. med., spec. psihijatrije, subspecijalistica biologijske i socijalne psihijatrije, ravnateljica je Klinike za psihijatriju Vrapče i nastavnica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu, Fakultetu Hrvatskih studija i drugim visokim učilištima. Primarijus Brečić je i viša znanstvena suradnica te stalna sudska vještakinja. Uz ravnateljsku dužnost obnaša i funkciju pročelnice Zavoda za afektivne poremećaje. Područje interesa su joj hitna stanja u psihijatriji i afektivni poremećaji, poglavito depresivni poremećaj i suicidalnost. Aktivno sudjeluje kao predavačica na brojnim nacionalnim i međunarodnim stručnim i znanstvenim kongresima, simpozijima i skupovima iz područja psihijatrije. Autorica je preko 160 stručnih i znanstvenih radova iz područja psihijatrije, koautorica u četrnaest knjiga i priručnika te pet udžbenika. Sudjelovala je kao istraživačica u deset znanstvenih projekata. Članica je brojnih stručnih društava, recenzentkinja u domaćim i inozemnim časopisima te članica brojnih povjerenstava.

Veljko Đorđević (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Veljko Đorđević

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Demencija – realitet u kojem živimo

Biografija:
Veljko Đorđević je izvanredni profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Osijeku, a 1975. studij medicine u Zagrebu. 1981. završava specijalizaciju iz psihijatrije, a 2005. užu specijalizaciju iz socijalne psihijatrije.
Završio je niz poslijediplomskih studija, treninga i tečajeva (biomedicina i zdravstvo – poslijediplomski studij, Akumpuktura, Opća teorija sustava, Hipnoterapija – treninzi), edukacije iz Transakcijske analize, Transakcijske analize ponašanja, Psihoterapije…. te niz međunarodnih tečajeva.
Kao specijalist psihijatar radi u Kliničkom bolničkom centru „Sestre milosrdnice“ do 1992., a od 2002. radi kao pomoćnik ravnatelja na KBC-u Zagreb pa kao pročelnik Zavoda za preventivnu i socijalnu psihijatriju Klinike za psihijatriju KBC-a Zagreb.
Osnivač je Centra za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu,  predsjednik Zagrebačkog instituta za kulturu zdravlja te predsjednik Upravnog odbora Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebralnovaskularnih bolesti.
Bio je urednik je i voditelj radio emisije „Čovjek je čovjeku lijek“, Narodnog i Obiteljskog radija – zdravstveno popularna kontakt tjedna emisija iz područja mentalnog zdravlja i zdravlja općenito te urednik i voditelj TV-emisije „Povjerljivo s dr. Veljkom Đorđevićem“ na programu Z1, zdravstveno popularne kontakt tjedne emisije iz područja mentalnog zdravlja (od 1984. godine bio je voditelj više od 1000 radijskih emisija).
Član je mnogih hrvatskih i međunarodnih društava, bio je urednik nekoliko stručnih i znanstvenih časopisa te dobitnik mnogih priznanja.

Goran Jurcan (Davos, Švicarska / Switzerland)


Goran Jurcan

(Davos, Švicarska / Switzerland)

Gerijatrijska rehabilitacija u Švicarskoj

Biografija:
Rođen sam 24.9.1978. godine u Puli. Osnovnu školu i opću gimnaziju pohađao sam u Poreču. Studij medicine na Sveučilištu u Zagrebu završio sam 2003. godine. U Klinici za Psihijatriju  Vrapče zaposlio sam se u prosincu 2006. godine, a 2011. godine položio sam specijalistički ispit iz psihijatrije. Od 2011.-2013. radio sam na Zavodu za dijagnostiku i intenzivno liječenje, od 2013.- 2016. na Zavodu za liječenje i rehabilitaciju afektivnih i psihotičnih poremećaja te od 2016. do 2022 godine na Zavodu za psihoterapiju. 2016 godine zavrsio sam poslijediplomski studij iz psihoterapije te sam postao subspecijalist iz područja psihoterapije. 2020. godine završio sam edukaciju za grupnog analitičara. Od 2022. godine radim kao voditelj psihosomatske rehabilitacije, a od 2023 godine i kao voditelj psihijatrijske rehabilitacije u ciriškim rehabilitacijskim centrima u klinici u Davosu.

Dubravka Kalinić (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Dubravka Kalinić

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Delirantna stanja kod osoba starije životne dobi

Biografija:
Doc. dr. sc. Dubravka Kalinić, dr. med., specijalistica psihijatrije, znanstvena suradnica, docentica na Katedri za psihijatriju i psihološku  medicinu Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Rođena je Splitu gdje je završila osnovnu školu i  Prirodoslovno matematičku gimnaziju. Na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu diplomirala je 2004. godine.  Znanstveno-istraživački te klinički rad iz područja psihijatrije odpočima 2006. godine kao znanstveni novak  u Klinici za psihijatriju Vrapče, na Klinici za biologijsku psihijatriju i patofiziologiju; Referentnom centru RH za shizofreniju i ostale psihotične poremećaje. Od 2008. godine je  asistent na Katedri za psihijatriju i psihološku medicinu, Medicinskog Fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Aktualno radi kao psihijatrica na na Zavodu za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju;  Referentni centar Ministarstva zdravstva za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi.   Kao istraživač kliničar kontinuirano sudjeluje  u brojnim kliničkim ispitivanjima potencijalnih psihofarmaka .
Stručni interes izgrađuje prema kliničkoj i biologijskoj psihijatriji, poglavito psihofarmakologiji. Bila je istraživač na brojnim domaćim i međunarodnim znanstvenim i stručnim projektima. Autorica je brojnih znanstvenih radova, sažetaka, postera, nastavnih priručnika, udžbenika. Sudjelovala je kao predavačica i organizatorica u više domaćih i međunarodnih znanstvenih i stručnih skupova, na tečajevima prve kategorije u sklopu stalnog medicinskog usavršavanja te je u više navrata bila pozvani predavač na znanstveno-stručnim skupovima.  Sudjelovala je u organizaciji brojnih znanstvenih i stručnih skupova te je Članica je brojnih stručnih društava.

Sandra Kerovec (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Sandra Kerovec

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Uloga terapijskog pletenja u skrbi o oboljelima od demencije

Biografija:
Sandra Kerovec, magistra edukacijske rehabilitacije, zaposlena u Dnevnom centru za rehabilitaciju i radne aktivnosti OZANA kao voditeljica Štrikefaj café-a“, inkluzivne radionice u kojoj se kroz zajedničke aktivnosti pletenja i kukičanja zainteresirani članovi zajednice i mlade i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama druže i stvaraju. Odgovorna za planiranje, organizaciju, pripremu i provođenje svih aktivnosti s posebnim naglaskom na integracijske i rehabilitacijsko-terapeutske aktivnosti sa ciljem veće socijalne uključenosti svih. Posao podrazumijeva osmišljavanje, organizaciju i provođenja projekata i inicijativa utemeljenih na pletenju i kukičanju kroz koje se Štrikeraj café povezuje sa svima zainteresiranima, ukazuje na neke probleme i podržava i pomaže drugim potrebitim skupinama promovirajući pritom pletenje i kukičanje i njihovih potencijalni terapeutski učinak.

Nataša Klepac (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Nataša Klepac

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Terapija Alzheimerove bolesti: koji su novi pristupi?

Biografija:
Izvanredni profesor  Kinika za neurologiju Meidicisnkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i KBC Zagreb.
Rođena je u Zagrebu, Hrvatska. Nataša Klepac diplomirala je medicinu na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Specijalizirala je neurologiju u KBC Zagreb od 2002. do 2007. godine. Od 2007. godine do danas radi  kao subspecijalist neurodegenerativnih bolesti na Klinici za neurologiju KBC-a Zagreb. Profesorica je neurologije na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Bavi se istraživanjima na području neurologije, poglavito neurodegenerativnih poremećaja uključujući Alzheimerovu i Parkinsonovu bolest, te je autor i koautor mnogih radova na tu temu u hrvatskoj i međunarodnoj medicinskoj literaturi.

Zrnka Kovačić Petrović (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Zrnka Kovačić Petrović

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Od čaše do demencije: Uporaba alkohola kao čimbenik rizika za kognitivno oštećenje

Biografija:
Izv. prof. dr. sc. Zrnka Kovačić Petrović, dr. med., specijalist psihijatar, subspecijalistica  iz alkoholizma i drugih ovisnosti, stalna sudska vještakinja iz psihijatrije, viša znanstvena suradnica, na kraju edukacije iz psihoanalitičke psihoterapije, izvanredna profesorica na Katedri za psihijatriju i psihološku  medicinu Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Rođena  20. listopada 1980. godine u Zagrebu. Zaposlena je u Klinici za psihijatriju Vrapče na mjestu voditeljice  Dnevne bolnice Zavoda za liječenje ovisnosti i na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na Katedri za psihijatriju i psihološku medicinu kao izvanredna profesorica
.
Bila je istraživač na brojnim domaćim i međunarodnim znanstvenim i stručnim projektima. Autorica je brojnih znanstvenih radova, sažetaka, postera, nastavnih priručnika, udžbenika. Sudjelovala je kao predavačica i organizatorica u više domaćih i međunarodnih znanstvenih i stručnih skupova, na tečajevima prve kategorije u sklopu stalnog medicinskog usavršavanja te je u više navrata bila pozvani predavač na znanstveno-stručnim skupovima. Članica je brojnih stručnih društava, recenzentkinja u domaćim i stranim časopisima te članica brojnih povjerenstava. U više navrata sudjelovala je na popularizaciji struke kroz javna predavanja.
Sudjeluje u nastavi na Medicinskom fakultetu u Zagrebu u sklopu integriranog preddiplomskog i diplomskog studija na hrvatskom i engleskom studiju te poslijediplomskom specijalističkom studiju.
Znanstveni i stručni interesi su istraživanje ovisnosti, psihotrauma, depresija, suicidalno ponašanje, genetika i psihoterapija

Oliver Kozumplik (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Oliver Kozumplik

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Depresija u starijoj dobi

Biografija:
Prof. prim. dr. sc. Oliver Kozumplik, dr. med., znanstveni savjetnik u trajnom zvanju, specijalist psihijatar, subspecijalist iz biologijske psihijatrije, subspecijalist iz socijalne psihijatrije
Rođen je u Montrealu, Kanada. Osnovnu školu i Matematičko-informatički obrazovni centar završio je u Zagrebu. Na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirao je 2000. godine. Zaposlen je na Klinici za psihijatriju Vrapče, Zavod za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju, Referentni centar Ministarstva zdravstva za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi.
Specijalistički ispit položio je pred Komisijom Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske u studenom 2006. godine. 2010. godine pred Povjerenstvom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske položio je subspecijalistički ispit iz biologijske psihijatrije. 2020 g. priznata mu je subspecijalizacija iz socijalne psihijatrije. Povjerenstvo Ministarstva zdravstava priznalo mu je naziv primarijus 2017. godine.
Doktorsku disertaciju obranio je 2005. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. 2006. godine izabran je u zvanje znastvenog suradnika, a 2010. godine u zvanje višeg znanstvenog suradnika, 2013. godine izabran je u zvanje znanstveni savjetnik, a 2019 g. izabran je u zvanje znanstveni savjetnik u trajnom zvanju.  Uključen je u nastavne aktivnosti koje se provode na Klinici za psihijatriju Vrapče.
Suvoditelj je poslijediplomskog tečaja trajnog usavršavanja I kategorije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu pod nazivom „Nuspojave psihofarmaka“.
Godine 2021. izabran je za izvanrednog profesora na Sveučilištu u Zagrebu.  Sudjelovao je kao suradnik u znanstveno istraživačkim projektima. Sudjelovao je u organizaciji brojnih znanstvenih i stručnih skupova te je autor brojnih znanstvenih i stručnih publikacija.

Osman Kučuk (Sarajevo, Bosna i Hercegovina / Bosnia and Herzegovina)


Osman Kučuk

(Sarajevo, Bosna i Hercegovina / Bosnia and Hercegovina)

Prihvatanje Demencije kao izazova BH društva – Aktivnosti na poboljšanju stanja u Kantonu Sarajevo

Biografija:
Kučuk Osman je oženjen i otac troje odrasle djece. Ekspert za demenciju sa polja psihologije. Autor više brošura, naučnih i stručnih članaka a izdao je i dvije knjige. Autor je smjernica „Demencija u vrijeme pandemije Covid-19“koje su zvanične smjernice FBiH. Koautor je transnacionalnih smjernica „Interprofessional management of Dementia“ korištenih za INDEED Online learning platformu finansiranu od EU fonda INTERREG Danube, prevednu na 5 jezika. Predsjednik je Organizacionog Odbora iCoDem- Međunarodni kongres o demenciji. Predavač i trener edukacija na temu njege osoba sa demencijom, a kreator je i vrlo uspješnog „Programa rehabilitacije osoba sa demencijom“ u Centru za demenciju u Sarajevu. Savjetnik je smjernica „Towards a dementia inclusive society“ WHO toolkit for dementia-friendly initiatives. Predsjednik je Radne Grupe za izradu strategije za borbu sa demencijom u FBiH. Inicijator je više naučnih istraživanja provednih u Centru za demenciju. Autor je potvrđenog naučnog rada o broju oboljelih osoba od demencije u BiH. Trenutno je direktor Centra za demenciju u Sarajevu.

Marija Kušan Jukić (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Marija Kušan Jukić

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Akcijski plan za skrb OsD: gdje smo danas? 

Biografija:
Dr.sc. Marija Kušan Jukić, dr. med., specijalistica psihijatrije, subspecijalistica socijalne psihijatrije

Rođena sam 1969. godine u Sisku, a diplomirala na Medicinskom fakultetu u Zagrebu  1994. Nakon dvogodišnjeg pripravničkog liječničkog staža u Kliničkoj bolnici Sestara milosrdnica, zaposlila sam se u Domu zdravlja Centar u Zagrebu kao liječnica opće medicine. Od 1997. godine radila sam na Zavodu za fiziologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu kao stručna suradnica odnosno asistentica. Godine 2000. obranila magistarski rad iz područja imunologije, a 2011. doktorirala na području renalne fiziologije. Od 2006. do 2009. godine specijalizirala sam psihijatriju te sam nakon položenog specijalističkog ispita zaposlila se u Klinici za psihijatriju Vrapče na Odjelu psihogerijatrije Zavoda za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju, da bih nakon pet godina nastavila s radom u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. A. Štampar“. Godine 2013. položila sam subspecijalistički ispit iz socijalne psihijatrije. Godine 2014. izabrana sam za znanstvenog suradnika Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Stručan, klinički te znanstveni interes mog rada su psihijatrija starije životne dobi i Alzheimerova bolest i druge demencije. Objavila sam više znanstvenih i preglednih članaka u različitim inozemnim i domaćim publikacijama, sudjelovala na više kongresa, škola i radionica, kao i u  dodiplomskoj i postdiplomskoj nastavi na Medicinskom fakultetu za studente medicine, specijalizante psihijatrije i studente studija sestrinstva. Članica sam Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatskog društva za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije dobi, Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest, Hrvatskog društva za kliničku psihijatriju, hrvatskog liječničkog katoličkog društva.

Iracema Leroi (Dublin, Irska / Ireland)


Iracema Lerci

(Dublin, Irska / Ireland)

Brain Health for Southeastern Europe: The Ohrid Declaration

Biografija:
Iracema Leroi is a Professor in Geriatric Psychiatry, Trinity College Dublin and the Global Brain Health Institute (www.gbhi.org), and a consultant geriatric psychiatrist at St James’ Hospital, Dublin.  She trained in Canada and in the US, in the neuropsychiatry programme at Johns Hopkins University, and until recently, was Professor of Psychiatry at the University of Manchester where she founded and led the Greater Manchester Dementia Clinical Trials’ Programme. She is now leads HRB-CTN Dementia Trials Ireland network and is Principal Investigator for a portfolio of drug and non-drug clinical trials for dementia at St James’ Hospital, Dublin.
Iracema has a particular interest in the mental health aspects of Lewy body diseases. She now leads a 4-year HRB-funded program grant, EMERALD Lewy, which aims to improve the diagnosis and care for people with Ley body dementias. She was also Chief Investigator of EU-wide H2020 SENSE-Cog programme (www.sense-cog.eu) involving 8 nations and 37 investigators. SENSE-Cog which explored the links among age-related hearing, vision and cognitive impairment and the impact of improving hearing and vision in people with dementia.
As a member of the Global Brain Health Institute, Iracema is passionate about equity of access to brain health care and ensuring that the voice of those living with dementia is represented in research, policy and service development.

Štefanija Lukič Zlobec (Ljubljana, Slovenija / Slovenia)


Štefanija Lukič Zlobec

(Ljubljana, Slovenija / Slovenia)

Početak implementacija Strategija demencije(2023- 2030) u Sloveniji

Biografija:
Graduated from the Faculty of Economics in Ljubljana and worked for many years at the Ministry of Finance of Slovenia.

She started working in the field of dementia after her husband got early-onset dementia at the age of 50. It was in the year 2000, when not much was known or said about dementia. Her husband Jaša, who was then a member of the Slovenian Parliament and before the Ambassador of Slovenia in Brussels, was diagnosed with dimentia in 2005, five years after first symptoms appeared. The diagnosis was made by Dr. Aleš Kogoj, specialist in psychiatry at the University Clinic in Ljubljana. At the suggestion of Dr Kogoj, who founded Spominčica in 1997 and was its first president, she became active in the field of dementia. Together they gave the initiative to the Ministry of Health to prepare the Strategy on Dementia in 2009.  The Strategy was adopted in 2016 for the period of 2016 – 2020.

From 2014-present – President  of Spominčica – Alzheimer Slovenia

As the President of Spominčica, she played a key role in taking the organisation to the international level. She initiated the membership of Spominčica in Alzheimer Europe and Alzheimer’s Disease International. She also expanded the range of activities in which Spominčica is involved, including educational training programmes, annual international conferences, Alzheimer Cafes and the network of dementia friendly points. She was successful during European elections in 2015 and 2019 in having  Members of European Parliament sign a proposal of Alzheimer Europe that dementia becomes a priority for public health. On her initiative, Spominčica hosted the 25th annual conference of Alzheimer Europe in Ljubljana in 2015.

From 2014-2018  she was elected as Board member of Alzheimer Europe.

In 2018 she received award from the President of Republic of Slovenia and from the  Minister of Labour and Social affairs, respectively, for her work in the field of dementia.

In 2022, At her and and prof. Pirtosek’s initiative, the President of Slovenia approved the establishment of the Council for Dementia in his Cabinet.

In this period, she also actively participated in the Working Group at the Ministry of Health responsable for devepolping teh Dementia Strategy for the period 2023-2030. The Strategy has been

finalised and is ready to be adopted.

She is the member of the Initiative Board  for the National Patient Organisation.

She dedicated her life and work to improving the quality of life of people with dementia and their carers.

Gabriela Novotni (Skopje, Sjeverna Makedonija / North Macedonia)


Gabriela Novotni

(Skopje, Sjeverna Makedonija / North Macedonia)

Why should we talk about dementia care more than ever? – the NOMAD story

Biografija:
Associate Prof. Gabriela Novotni is a neurologist working at the University Clinic of Neurology in Skopje, North Macedonia since 2009. In 2017, after clinical observership at Klinikum Nuremberg-Germany and Center for Memory disorders-Belgrade, Serbia, she established the Dementia outpatient clinic at the University Clinic of Neurology. In collaboration with the genetic laboratory “Prof.d-r Georgi Efremov”, Macedonian Academy of Sciences and Arts, a DNA bank for genetic research in dementia has been formed, and in collaboration with the Institute for nuclear medicine and Institute for immunobiology and human genetics, biomarkers (brain SPECT and CSF biomarkers) have been included in the dementia diagnostic protocol.  Dr. Novotni holds a PhD in neurology as she defended her doctoral theses ”Identification and evaluation of risk and prognostic factor for Alzheimer’s disease” in 2019.
She is a founder and president of the NGO -Institute for Alzheimer’s Disease and Neuroscience. She has been involved in lectures, educational workshops, and media to rise public and professional awareness about Alzheimer’s Disease. Dr. Novotni has special interest in Alzheimer’s Disease, neurodegenerative disorders, movement disorders, neurogenetics and rare neurological disorders. She is a member of the Macedonian Neurological Society, Macedonian Physicians Society, Macedonian Medical Chamber, European Academy of Neurology and former ECTRIMS Council member.

Ljerka Pavković (Lipik, Hrvatska / Croatia)


Ljerka Pavković

(Lipik, Hrvatska / Croatia)

Iskustva medicinskih sestara u skrbi osoba sa demencijom

Biografija:
Ljerka Pavković zaposlena je u Toplicama Lipik- Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju. Diplomirala je menadžment u sestrinstvu na Veleučilištu u Zagrebu. Tijekom svoje karijere stekla je dodatno obrazovanje iz područja palijativne skrbi na CEPAMET-u Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Zagrebačkom institutu  za kulturu zdravlja te edukaciju iz područja kvalitete. Pomaže ljudima oboljelima od neizlječivih bolesti, pokrenula je i osnovala Palijativni tim LiPa čija je predsjednica. Kroz svoj rad potiče uključivanje mladih u volontiranje.  Aktivno je uključena u strategiju razvoja palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj, posebno za  hrvatske branitelje i oboljele od Alzheimerove demencije i drugih demencija. Zbog svog iskustva u Domovinskom ratu  promiče osposobljavanje medicinskih sestara u kriznim situacijama. Promotor  je velikog broja projekata, organizator i sudionik  mnogobrojnih domaćih i međunarodnih stručnih skupova.

Marina Šagud (Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Marina Šagud

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Interakcije psihofarmaka u osoba starije životne dobi: koliko moramo biti oprezni

Biografija:
Prof. dr. sc. Marina Šagud, dr. med., izvanredna je profesorica na Sveučilištu u Zagrebu i pročelnica Zavoda za kliničku psihijatriju s intenzivnom skrbi Klinike za psihijatriju i psihološku medicinu KBC-a Zagreb.
1988. dipomirala je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Nakon završenog staža, od 1991. do 1993. zaposlena u farmaceutskoj tvrtki „Pliva“. Od 1993.-1997. je specijalizant, a od 1997. specijalist psihijatar u Klinici za Psihijatriju, KBC Zagreb. Doktorirala 2007., na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, pod mentorstvom prof. dr. sc. Alme Mihaljević-Peleš. Usavršavala se u Beču i Salzburgu. Od 2008. viši asistent, od 2012 docent, a od 2019. izvanredni profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 2014. pročelnik Zavoda za shizofreniju, a od 2019. pročelnik Zavoda za kliničku psihijatriju. Sudjelovala je kao pozvani predavač, te autor/koautor na posterima na brojnim međunarodnim i domaćim kongresima, te sudjeluje u domaćim i međunarodnim projektima. Također je autor/koautor brojnih znanstvenih radova. 
Svakodnevni rad uključuje skrb za ambulantne i hospitalne bolesnike sa psihotičnim, afektivnim, te stresom uzrokovanim poremećajima, te dodiplomsku i poslijediplomsku nastavu na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Redovno sudjeluje u organizaciji tečajeva stalnog usavršavnja liječnika. Područja interesa su psihofarmakologija, biologija psihijatrijskih poremećaja, terapijska rezistencija, genetika te učinak stresa na organizam.

 

Goran Šimić (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Goran Šimić

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Disfunkcija mikroglije uzrokuje Alzheimerovu bolest

Biografija:
Prof. dr. sc. Goran Šimić, dr. med., redoviti je profesor neuroznanosti i anatomije u trajnom zvanju, predstojnik Zavoda za neuroznanost Hrvatskog instituta za istraživanje mozga i pročelnik Vijeća predmeta “Temelji neuroznanosti” Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U okviru Zavoda za neuroznanost, prof. Šimić vodi Laboratorij za razvojnu neuropatologiju. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1992. godine, gdje je i doktorirao 1998. godine. Njegov laboratorij ima dugogodišnje iskustvo u neuropatološkoj analizi razvojnih i neurodegenerativnih poremećaja, kao i međunarodnu suradnju u proučavanju bioloških biljega bolesti mozga, napose Alzheimerove bolesti. Više na mrežnoj stranici http://dementia.hiim.hr.

Suzana Uzun (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Suzana Uzun

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

Prilike i izazovi u liječenju osoba starije životne dobi s psihičkim poremećajima

Biografija:
Prof. prim. dr. sc. Suzana Uzun, dr. med., znanstveni savjetnik u trajnom zvanju, specijalist psihijatar, subspecijalist iz biologijske psihijatrije, subspecijalist iz socijalne psihijatrije
Rođena je u Zagrebu gdje je završila osnovnu školu i Matematičko-informatički obrazovni centar. Na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je 1990. godine. Zaposlena je na Klinici za psihijatriju Vrapče od 1996.g, Zavod za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju, Referentni centar Ministarstva zdravstva za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi. Specijalistički ispit položila je pred Komisijom Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske u listopadu 1999. godine. Pripravnički staž obavila je 1991. god. u KB Sveti Duh. Tijekom 1992. godine radila je u hitnoj ambulanti Doma zdravlja Trnje, a od 1993. do 1996. godine u Medicinskom centru Karlovac kao liječnik opće medicine, te od 1995. godine kao specijalizant psihijatrije u Općoj bolnici Karlovac. U siječnju 2009. godine položila je pred Komisijom Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske subspecijalistički ispit iz biologijske psihijatrije. U studenom 2009. godine Povjerenstvo Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske priznalo joj je naziv primarijus. Magistrirala je 1994.g. na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Doktorsku disertaciju obranila je 2000. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. U veljači 2007. g. izabrana je u zvanje znanstvenog suradnika, a 2010. godine u zvanje višeg znanstvenog suradnika. U znanstveno zvanje znanstvenog savjetnika u trajnom zvanju izabrana je 2019.g. Godine 2021 izabrana je za izvanrednog profesora na Sveučilištu u Zagrebu.  Od 2021.g. član je Katedre za psihijatriju i psihološku medicinu Medicinskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu. Uključena je u nastavne aktivnosti koje se provode na Klinici za psihijatriju Vrapče. Voditelj je Odjela za neurokognitivne poremećaje Zavoda za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju. Suvoditelj je poslijediplomskog tečaja trajnog usavršavanja I kategorije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu pod nazivom Nuspojave psihofarmaka.  Sudjelovala je kao voditelj i kao suradnik u znanstveno istraživačkim projektima. Sudjelovala je u organizaciji brojnih znanstvenih i stručnih skupova te je autor više od 300 znanstvenih i stručnih publikacija.

Jenny van der Steen (Leiden, Nizozemska / Netherlands)


Jenny van der Steen

(Leiden, Nizozemska / Netherlands)

NASLOV

Biografija:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Andrea Vranić (Zagreb, Hrvatska / Croatia)


Andrea Vranić

(Zagreb, Hrvatska / Croatia)

NASLOV

Biografija:
Izvanredna profesorica te znanstvena savjetnica na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu nositeljica je niza kolegija iz područja kognitivne psihologije na preddiplomskoj, diplomskoj ili poslijediplomskoj razini studija psihologije. Gostujući je predavač na studiju gerontopsihologije Sveučilišta u Padovi, te studijima psihologije u Sarajevu i Beogradu.
Sudjelovala je na velikom broju međunarodnih i domaćih znanstvenih skupova i održala nekoliko pozvanih predavanja na međunarodnim konferencijama. Autorica je 80ak znanstvenih i stručnih tekstova, sveučilišnog udžbenika i većeg broja poglavlja u knjigama.
Recenzent je za niz časopisa iz područja kognitivne psihologije te član uređivačkog odbora sekcija Cognition i Cognitive Science časopisa Frontiers in Psychology. Prevoditeljica je nekoliko stručnih knjiga i priručnika s engleskog i talijanskog jezika.
Bila je voditeljicom ili suradnicom na nekoliko međunarodnih projekata. Voditeljica je znanstveno-istraživačkog projekta Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ) s temom Afektivni kognitivni trening: kognitivni, bihevioralni i neuralni učinci.
Njezin istraživački interes obuhvaća područje osnaživanja kognitivnih sposobnosti kod starijih osoba i oboljelih od demencije te kognitivni trening u dječjoj i odrasloj dobi u svakodnevnom kontekstu. Dobitnica je Godišnje nagrade Društva sveučilišnih nastavnika za mlade znanstvenike, Zlatne medalje na međunarodnoj izloži inovacija ARCA 2022 (za set materijala za kognitivno osnaživanje osoba s poteškoćama pamćenja) te, kao članica Upravnog odbora Zagrebačkog psihološkog društva, najdraže joj nagrade Fierce Women za 2021. godinu.

logo vodice
Days
Hours
Minutes
Seconds